Yaşam

Düşman Aslında İçimizde: Kilo Almak İçin Yeni Bir Sebep Bulundu!

Kilo alımını etkileyen birçok faktör olduğunu biliyorsunuz. Ancak bağırsak bakterileri nedeniyle kilo alabileceğinizi biliyor muydunuz? Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yürütülen çalışmanın detaylarını görün ?

Kaynak:https://www.science.com/toxic-fragmen…

Her pazartesi diyete başlayıp “su içiyorum” diyenler burada mı?

Çünkü tam olarak bundan bahsediyoruz! Uluslararası bir araştırma ekibi kilo alımı üzerine farklı bir çalışma yayınladı. BMC Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya gelin birlikte göz atalım.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre bağırsaktan sızan toksik elementler yağ hücrelerinin işleyişini bozarak obeziteye neden oluyor.

Bağırsaklarımızdaki bakteri modüllerine endotoksinler denir. Bu bakteri modülleri aslında sindirim sistemimizin normal bir parçasıdır. Ancak bu mikrobiyal kalıntılar kan dolaşımına girdiğinde vücutta önemli hasarlara yol açabilmektedir.

Araştırmacılar endotoksinlerin yağ hücreleri üzerindeki etkisini ayrıntılı olarak incelediler ve endotoksinlerin kilit süreçleri etkilediğini keşfettiler.

İngiltere’deki Nottingham Trent Üniversitesi’nde moleküler biyolog olan Mark Christian şöyle diyor:

‘Kan dolaşımına giren bağırsak mikrop parçaları, normal yağ hücresi işlevini ve kilo alımıyla şiddetlenen metabolik aktiviteyi azaltarak diyabet riskinin artmasına katkıda bulunur.’

Çalışmaya 156 katılımcı dahil edildi. Bu katılımcılardan 63’ü obezdi ve obezite nedeniyle bariatrik cerrahi geçirmişti.

Bu katılımcılardan alınan numuneler, beyaz ve kahverengi grup olarak tanımlanan iki farklı yağ hücresi türünü incelemek için laboratuvarda işlendi.

Yağ depolama dokularımızın çoğunu oluşturan beyaz yağ hücreleri, lipitleri daha büyük hacimlerde depolar. Kahverengi yağ hücreleri, vücut ısınmaya ihtiyaç duyduğunda yağ depolarını alır ve onları parçalar. Doğru koşullar altında vücut, beyaz yağ hücrelerini kahverengi yağ hücrelerine dönüştürebilir.’

Beyaz yağ hücrelerinin kahverengi yağ hücrelerine dönüştürülmesi işlemi kilo koruması açısından oldukça değerlidir.

Tahliller, endotoksinlerin vücudun beyaz yağ hücrelerini kahverengi benzeri yağ hücrelerine dönüştürme yeteneğini azalttığını ve depolanan yağ miktarını azalttığını gösterdi.

“Obez insanların bağırsaklarının normalden daha az esnek olduğunu biliyoruz, bu nedenle endotoksinlerin dışarı sızma olasılığı daha yüksek.”

“Çalışmamız, metabolik sağlığımızı etkileyen bağırsak ve yağ hücrelerinin önemini vurgulamaktadır.”

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu